Return to CACTE Excellence Awards

PREVIOUS WINNERS

The CACTE Excellence Awards Program seeks to promote excellence in career and technical education by recognizing individuals who have made significant contributions to the field of career and technical education, programs which exemplify the highest standards, and organizations which have conducted activities to help promote and expand career and technical education programs. 

Over the years, various awards categories have been added or ceased, some as ACTE added similar awards. Regardless, all CACTE Excellence Award winners deserve our continued recognition. 🙂

NEW CTE TEACHER OF THE YEAR

1992Nick Schafer
1993Dr. Linda Robins Harrison
1995Donna Sorensen
1996Carol Sessums
2000Jennifer Jirous
2002Katy Blatnick
2003Shannon Tufts
2004Terry Vannest
2006Bradley Peer
2007Kristine Sampson
2009Amber Hall
2010Kristy Baumgartner
2011Audra Cooper
2012Rodney Woodward
2013Jessi Zayac-DiLullo
2014Debbie Halverson
2018Sahvanna Mease
2019Ashley Acuff
2020Jessica Teal
2021Chelsea Bernard

CTE TEACHER OF THE YEAR

1980Dr. May Howell
1981Betty Stephenson
1982William K. Spicer
1983James Foster
1984Dr. May Howell 
1985Katherine M. Wood
1986Fern Hill
1987Robert Purfurst
1988Angela C. Cuzzetto
1989Lloyd J. Schott
1990Arthur Ray Greb Jr
1991Carolyn S. Mason
1992Leroy Brase
1993Larry Steele
1994Alan Nelms
1995Sue Walter
1996Julianne Durst
1998Dr. Ranelle Hanes
2000Mark Kokes
2002Kent Wright
2003Kathleen Kalasinsky
2004Peggy Harrison
2005Brenda Rhodes
2006Larry Schneider
2007Patti Rains
2008Nancy Meiklejohn
2010Scott Burke
2011Cindy Miller
2012Lori Mott
2013Art Padilla
2015Rhonda Manheiser
2016Emily Sherwood
2017Sasha Gartin Hartsuiker
2018Christina Runyan
2019Erin Grantham
2020Annie Friesema
2021Lauren Appelhans

CTE TEACHER EDUCATOR OF THE YEAR

2021 Dr. Dawn Mallette

COUNSELING & CAREER DEVELOPMENT AWARD

2013Lauren Jones
2014Cindy L. Ryan
2018Lauren Jones
2019Traci Sanchez
2020Andrea Bolton

CTE ADMINISTRATOR OF THE YEAR

1992Aarona Fugita
1992Dr. Jim Little
1992Patricia Kozubik
1992Dr. Harvey Rothenbe
1998Dr. Robert J. Jager 
1999Dr. Allen Meyer
2000Dr. Sherrie Schneider
2001Dr. Dan Lucero
2002Mike Ribelin
2003Tim Starck
2004Dr. Teresa Yohon
2006Mary Stecklein
2007Karen Ellis
2010Mimi Leonard
2013Ed Rice
2014Steve Alkire
2017Scott Springer
2018Jaime Caldwell
2019Jay Moore
2020Nikki Carter
2021Kristi Weaver

EXEMPLARY CTE ALUMNI AWARD

2013Arthur Hicks
2018Haley DeBerard
2019Peter Huynh

OUTSTANDING CTE STUDENT – SECONDARY

2011Ashley Avila
2011Brent Last
2013Abby Lock
2013Kirsten DeKoster
2014Katrina San Nicolas
2014EB Bollendonk
2014Amanda Haukeness
2014Leah Rife
2015Braden Moore
2016Kayelani Kirschbaum
2017Victoria Connor
2018Daniel Rivkin
2019ReAnn Jacob
2019Brooklyn Pustari
2019Megan Waitman
2020Aubrey Richards
2021Ava Trahan

OUTSTANDING SERVICE BY A MEMBER

1967Pauline McKean 2008Dr. Sherrie Schneider
1968Lucile Fee 2008Jennifer Sobanet
1969John Cameron 2008Gary Scofield
1970Dr. M.C. Linson 2008Cindy Le Coq
1971Joyce Horalek 2008Scott Stump 
1972Mildred Graves 2008Ben Nesbitt
1972Jack Stoddard 2008Gail Anderson
1973Agnes Kinney 2008Laurie Urich
1973JoEllen Zgut 2008Geri Anderson
1974Marian Andrews 2009Elizabeth Garcia
1974Doris Wallters 2009Joan Root
1975Sidney Koon 2009Miki Gann
1975Leon Sonksen 2009Tony Raymond
1976Gerald Caduff 2009Kenton Ochsner
1976Juanita Roberts 2009Deb Ramirez
1977Donald Richardson 2009Patti Krattenmaker
1977Ethel Starbuck 2009Everett Vaughan
1978Elaine Bock 2013Katy Blatnick-Gagne
1978Betty Stephenson 2014Patti Smith
1979Chris Edwards 2015Peggy Harrison
1979Larry Siegfried 2018 Robert Van Dyke
1980Carol Harr  2021 Victoria Crownover
1981Dr. Dora Johnson   
1982Larry Steele   
1983Hilbert Kahl   
1984Sheryl Little   
1985Debbie Stipp   
1986Larry Steele   
1987Kent Ewing   
1988Betty Stephenson   
1990Harold B. Dunning   
1991Ethel Rullo   
1995Steve Kindsfather   
1996Jim Foster   
1998Bill Smith   
1998Phil Rouse   
1999Dr. Judy Fernandez   
2000Karla Rodie   
2000Mary Stecklein   
2000Don Fuller   
2002Chris Barnes   
2002Jonelle Parker   

CACTE HALL OF FAME

1980Herbert Benson 1992A.D. Anderson
1980Fred Betz 1992Dr. B. Harold Anderson
1980I.K. Boltz 1992Sidney E. Koon
1980Emily Griffith 1993John L. Annan
1980Leanora Zimmerman 1993Elizabeth L. Stephenson
1980Harry Tieman 1994Dr. Irving Cross
1980Maude Williamson 1994Mary Dr. Ann Parthum
1980Ralph Wilson 1994Katy D. Westerman
1980Stow Witwer 1995Dr. Joel Roberts
1981Russell K. Britton 1996Dr. Betty C. Fry
1981Alfred Bunger 1997Dr. JoEllen Zgut
1981Dr. Ralph W. Canada 1998Dr. Duane Jansen
1981Ernest Comstock 1998Mary Lou Nelson
1981Dorthea Ferrell 1999Dr. Dan Lucero
1981Leslie Gibbons 2000Dr. Donna House
1981Phillip Mattoon 2000Steve Kindsfather
1981Dr. Nellie McCool 2000Bill Newbloom
1981Carl Prior 2001Dr. Margaret Morelli
1981Dr. Charles A. Prosser 2001Dr. Allen Meyer
1981Charles R. Allen 2002Dr. Sherrie Schneider
1982John Cameron 2002Dr. Bob Jager
1982Paul Foster 2002Dr. Judy Fernandez
1982John Harvey 2003Chris Barnes
1982Joel Horalek 2004Mary Stecklein
1982George T. Lyon 2004Karla Rhodie
1982Irwin MacKay 2004Jonelle Parker
1982John R. Waldeck 2005Dr. Linda Harrison
1983Marianne Boettner 2005Margie McCandless
1983Corrine Schlund 2005Paul Montera
1983Pauline McKean 2006Sheryl Mitchell
1984Dr. M.G. Linson 2007Laurie Maxson
1984James Murray 2007Dr. Donald Moore
1984James W. Wilson 2008Dr. Merle Rhoades
1986Kimie Taziri 2008Tom Scarlett
1986Mary Jo Skalla 2009Kent Wright
1986James Harris 2009Carroll Haar
1986Marshall Coon 2009Glen March
1987Wallace Clark 2011Scott Stump
1987Lloyd Lawson 2013Cindy Le Coq
1987Ethel Starbuck 2014Gully Stanford
1990Sam Samuelson 2015Mimi Leonard
1990Lyle B. Wood 2015Brenda Rhodes
1990Dora Anne Von Vihl 2016Darrell Green
1991Russell Blackman 2016Debbie Nelson
1991Harold Dunning 2016Ben Nesbitt
1991Dr. Alfred W. Renzelman 2016Laurie Urich
2017Mark Bell   
2017Marta Osuna   
2017Ed Rice   
2018Martha Batch   
2018Everett Vaughan   
2019 Dr Katy Blatnick-Gagne   
2019Scott Springer   
2019Dr. Teresa Yohon   
2021Michael Womochil

CACTE Merit Awards have not been given recently – interested in reviving them? Please join the Awards Committee to help in updating the requirements and preparing the applications! Email cacte@cacte.org to indicate your interest.

MERIT AWARD TO AN ADVISORY COMMITTEE

1998Transportation & Logistics Organizations (Anita Callahan)
2000Alan Burgess, M.D.
2000The Associated Builders and Contractors
2000Pikes Peak School-to-Career Construction Technology Advisory Committee
2000Pikes Peak Area Machining Industry Apprenticeship Board
2001NJC Automotive Technology (Steve Klady)
2002Business Education Implementation “I” Team
2003Yuma CTE Business Advisory Board
2006Jefferson County Public Schools CTE Council
2006Eaton Agriculture Advisory Committee
2007Denver Public Schools Business Advisory Board
2012Littleton Public Schools CTE (Julie McLean)

MERIT AWARD TO COMMUNICATIONS MEDIA

1972Milton E. Booth
1973Donald R. Watson
1974Anne Thompson
1975Robert H. McCaffree
1976Mrs. Marian Smith
1978Charles Leckenby III
1978Robert Spencer Jr
1979The Meeker Herald
1980Rocky Ford Daily Gazette
1984William Jackson
1985The Yuma Pioneer
1987Sentinel Newspaper
1987Jeanne Varnell
1988Rocky Mountain News
1991Gannett Outdoor Co.
1991Michael Scherer
1991Claudia Dillman
2006Doug Hawk
2011Joe Marquez

MERIT AWARD TO AN EDUCATOR

1966Eugene Burkrandt 
1967I.K. Boltz 
1967Guy Davis 
1968Myron R. Smith 
1969Thomas B. Doherty 
1970Joe Douglass 
1971Dr. Lee B. Luchsinger 
1972Dr. Ed Beaty 
1973Dr. Joe Bailey 
1974Joseph M. Lunch 
1975Harold G. Binford 
1977Malcolm Drake 
1977Dr. Calvin Frazier 
1978Dr. Robert Datteri 
1979Leonard Hergenreter 
1979Dr. Ivan Valentine 
1980Jack Annan 
1981Cheryl Heinzerling 
1982Dr. Duane Jansen 
1982Lyle Wood 
1983Barnard Ryan 
1983Betty Johnson 
1984Virginia Burke 
1985Alfred Renzelman 
1987A.D. Anderson 
1988Susan R. Klinsing 
1990Dr. Sharon Johnson 
1991Dr. Donald White 
1992Diana Duncan 
1995Janet S. Meeker 
1996Shirlee Kyle 
1998Diana Duncan 
2002Dr. Jerry Atkinson 
2005Carol Sehnert 
2006Patti Smith 
2006Carol O’Brien 
2008Dr. Gary Cagle 
2009Ruth Anne Woods 
2009Mark Johnson
2011Jonathan Howard
2013Brenda Rhodes

MERIT AWARD TO A FRIEND

1967Fred Betz1989Wally Sabel
1967Marvin Buckels1991Dorothy Skroch
1967Leonese R. Hudspeth1991Delta Nu Alpha
1967William Huston1992Anita Callahan
1967Lew Thurber1992Bill Cinsney
1967Irwin MacKay1993Jeanice M. Koon
1967David Rice1993Kate Tauer
1968Olin Webb1994Patti Burch
1969Roger Earley1995M. James Sealock
1969S. Power Warren1996Douglas Houg
1970Bernice Gates1996Gary Shaufler
1970Stan Selby1997Julianne  Haefeli
1970Allen Dines1998Jay Fleming
1970Les Fowler1999Dr. Anita Salazar
1970Tom Grimshaw1999Gail Schottler
1970Frank Miles1999Tom Murray
1970Ray Obrecht2002Gene Kivett
1971William C. New2003Julie Meyer
1971Stow L. Witwer2003Frank Blackman
1972Karl Mehlman2004Lisa Schomp, Ralph Schomp Automotive
1973Wallace Conine2005Dr. Christine Johnson
1973Edward A. Dyson2005Gully Stanford
1974Aud L. Hanna2006Senator James Isgar
1974James R. Murray2006C.J.  Julieff
1975Larry Adcock2008Bette Matkowski
1976Lowell J. Johnson2009Matt Gianneschi
1976Isabel Roberts2009Bill Lehman
1977Dale Majors2009Julie Moore
1977Shirley L. Perrin2011Jeff Slupe 
1977Garry Tammer2011Dan Ramseier
1979Lee Bennet2012Chris Hill
1980William T. McKean2014Eva Gaudio
1981Dorothy J. Grisinger2014Julie McLean
1982Thomas H. Pickens  
1983David Morgan  
1984C. Jean Brady  
1984Larry Summers  
1985Caroline Frye  
1986James W. Read  
1986Earl Bolton  
1987Jack McLavey  
1987Marilyn Fincken  
1988Lonnie Nations  
1988Calvin West  
1989Donald Ament  

MERIT AWARD TO A LEGISLATOR

2009Senator Rollie Heath
2015Senator Nancy Todd
2016Representative Dave Young

Permanent link to this article: http://www.cacte.org/home/educate-professional-development/awards/cacte-excellence-awards-previous-winners/